JAK POWSTAJE BIŻUTERIA?

W przeszłości nie było takich możliwości tworzenia biżuterii jakie mamy teraz. Jedynymi narzędzie jakie posiadali tamtejsi jubilerzy były ołówek i papier. Od tamtej pory sporo się jednak zmieniło, powstały programy komputerowe do projektowania biżuterii takie jak np. Computer-Aided-Design, czyli nowoczesny sposób projektowania biżuterii bardzo rozwinął przemysł biżuteryjny.

W przeszłości nie było takich możliwości tworzenia biżuterii jakie mamy teraz. Jedynymi narzędzie jakie posiadali tamtejsi jubilerzy były ołówek i papier.

Od tamtej pory sporo się jednak zmieniło, powstały programy komputerowe do projektowania biżuterii takie jak np. Computer-Aided-Design, czyli nowoczesny sposób projektowania biżuterii bardzo rozwinął przemysł biżuteryjny.

 Zalet jakie wynikają z CAD jest bardzo dużo. Używając biblioteki komponentów, projektanci mogą szybko zamienić swoje koncepcje w obraz 3D. Dzięki szybkości działania programu tak często zmieniają się trendy w biżuterii, powstają coraz to nowe sposoby na jej projektowanie.

W programie CAD można również tworzyć rendery, które są później odkładane do CAM (Computer-Aided Machinig) by następnie stworzyć model biżuterii.

 W tym szkicu kamień jubilerski jest priorytetem. Rysunek taki, służy dwóm celom: po pierwsze projekt możemy pokazać klientowi, a po drugie ułatwia to pracę projektantom, którzy widzą na papierze jaki ma być efekt finalny.

Dzięki takim projektom, możemy uzgodnić ostateczną wersję biżuterii z klientem, zanim jubilerzy zaczną ją tworzyć.

 Naszyjnik, który widzimy powyżej zawiera najwyższej klasy 19 karatowy, tranzanitowy kamień, który jest otoczony białymi diamentami.

Wcześniejszy szkic ma wspomagać projektantów, ale tak na prawdę prawdziwym arcydziełem jest efekt finalny biżuterii - co dla porównania widzimy na ilustracji powyżej.

Ten wstępny szkic, ma nakreślić jubilerom jaki był zamysł projektanta co do wyglądu (w tym przypadku pierścionka). Z rysunku nie można odczytać dokładnego projektu, dlatego jest on skanowany komputerowo, gdzie później w bardziej konkretny sposób uwidacznia biżuterię.

Dzięki temu projektant sprawdza objętość, wytrzymałość, kwestie obróbki, itp.

 Następnie program CAD 'odczytuje' projekt. Dzięki temu programowi projektancie mogą stylizować projekt biżuterii, wizualizować umieszczanie poszczególnych elementów, kamieni, tak aby przy pracy jubilerów wszystko było dokładnie sprecyzowane.

 Na ilustracji widzimy wykończony model w programie CAD. Następnie projekt zostanie wykonany w wosku, przy użyciu drukarki 3D. W kolejnym etapie projektanci drążą obszary, których młyn drukarki nie wychwycił. Gdy model posiada już odpowiednie kształty, zostaje odlany z platyny metodą traconego wosku.

Po tym jak skończymy projekt CAD możemy oddawać końcowy efekt pierścionka. Taka komputerowa wizualizacja, pozwala projektantom i klientom poznać efekt końcowy i ewentualnie zmienić decyzję co do wyglądu pierścionka.

 Wykończony pierścień został odlany z platyny. Precyzyjne frezowanie wosku pozwoliło automatycznie zrobić odlew, aczkolwiek obróbka, wykończenie diamentami, wymaga rzemieślniczej pracy projektanta.