Czy wiesz, kto pierwszy wręczył pierścionek zaręczynowy swojej wybrance i jak powstaje różowe złoto? Sprawdź swoją wiedzę o biżuterii!

 

 

1. Pierwszy pierścionek zaręczynowy wręczono w XV wieku!

Pierwszy pierścionek z brylantem w historii wręczył prosząc o rękę swojej ukochanej Marii Burgundzkiej władca Austrii Maksymilian w 1477 roku. To zdarzenie rozpoczęło popularną do dziś tradycję, jednak już wcześniej zaręczyny przybierały różne formy - w starożytnym Rzymie narzeczona otrzymywała monetę lub pierścień - żelazny lub złoty. Obecnie króluje pierścionek z brylantem, który narzeczony wkłada na serdeczny palec swojej wybranki.

2. Pastelowy odcień różowego złota uzyskuje się dzięki miedzi

Jak wiadomo, oryginalne złoto ma żółty odcień. Popularną różowo-złotą biżuterię tworzy się ze stopu złota z miedzią i srebrem.

3. Srebrna biżuteria ma już 6 tysięcy lat!

Srebro używane jest do wyrobu biżuterii od ponad 6 tysięcy lat. Używano je również jako walutę, a także do produkcji naczyń i sztućców. Współcześnie ma zastosowanie także w produkowaniu filmów fotograficznych, styków elektrycznych czy luster.

4. Oznaczenie '925' oznacza najlepszą próbę srebra

Próba, czyli cyferki, którymi oznacza się wyroby jubilerskie, jest określeniem wartości kruszców. Liczby rosną wraz z ich wartością. Próba 925 - zawarta w nazwie naszego sklepu - oznacza, że produkty zawierają 92,5% czystego kruszcu. Nie tworzy się biżuterii o 100-procentowej zawartości srebra, ponieważ byłaby zbyt miękka. Dodanie niewielkich ilości innych metali zapewnia odpowiednią twardość wyrobów, a także lepszą wytrzymałość.

5. Kolczyki mogą być symbolem męskości

W niektórych afrykańskich kulturach, ogromne kolczyki są oznaką męskości, sprawności, mocy i statusu.