Przewodnik po półfabrykatach - ogniwka

Przewodnik po półfabrykatach - ogniwka

Kolejna część naszego cyklu - tym razem bierzemy pod lupę bardzo mały, a kluczowy element - kółeczko, zwane również ogniwkiem :)

Kolejna część naszego cyklu - tym razem bierzemy pod lupę bardzo mały, a kluczowy element - kółeczko, zwane również ogniwkiem :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeśli wykonujesz własnoręcznie biżuterię, na pewno przekonałaś/eś się, jak duże znaczenie mają malutkie, niepozorne i niezbyt efektowne elementy, jak kawałeczki drutu, sztyfty, zapięcia, zakończenia... i właśnie ogniwka. 

 

Występują w różnych rozmiarach, grubościach i typach - gładkie, ozdobne, podwójne, otwarte lub zamknięte. Jedną z kategorii, na które można je podzielić, jest grubość. Na zdjęciu zaprezentowane są 3 grubości - ale ponieważ różnica jest w dziesiątych milimetra, czasem ciężko ją dostrzec :) Ma to jednak znaczenie, jaką grubość dobierzemy - im cieńsze, tym bardziej elastyczne, ale też mniej odpowiednie do ciężkich elementów. Grubość 0,7 mm używamy do lutowania, wtedy nie ma ryzyka, że kółeczko się odegnie. 0,8 mm jest najczęściej wybierane, ponieważ jest trwalsze, a można zagiąć go przy użyciu paznokci lub pensety. 0,9 mm i 1,0 mm to grubości, do których potrzebne będą szczypce jubilerskie. Używamy ich m.in. do bransoletek, które łatwo mogą ulec rozerwaniu.

 

Kolejną kategorią jest ich średnica. Tu należy zwrócić uwagę, by były proporcjonalne - ogniwko o średnicy 5 mm może źle wyglądać przy cieniutkim łańcuszku i drobnej zawieszce. Najczęściej wybieraną jest średnica 3,0 lub 3,5 mm. Wszystko jednak zależy od Waszego gustu i przeznaczenia ogniwek. Oferujemy rozpiętość od 2,0 mm do ok. 7,0 mm. Poniżej przykłady dwóch wielkości:

 

Lista ich użyć jest naprawdę długa - praktycznie ciężko się bez nich obyć, tworząc biżuterię. Jednym z najczęstszych jest połączenie zawieszki/łącznika z łańcuszkiem. Jest to bardzo proste, wystarczy odgiąć ogniwko, przewlec przez łańcuszek i otwór w zawieszce i zagiąć z powrotem.

 

Czasem, w zależności od przeznaczenia i pomysłu, używa się także zamkniętych, zlutowanych ogniwek, tych podwójnych lub ozdobnych:

Dwa kółka zlutowane, srebro 925 KCZ-0,90x10,00Kółka ogniwka zlutowane srebro 925 KCZ-1,50x15,00Kółka z drutu giętego srebro próba 925 KSK 22

 

Życzymy Wam powodzenia we wszystkim, co tworzycie - dajcie znać, w jaki niestandardowy sposób wykorzystaliście ogniwka :)

 

Posty powiązane
  1. SKĄD CZERPAĆ INSPIRACJE? SKĄD CZERPAĆ INSPIRACJE?
  2. Przewodnik po półfabrykatach - krawaty Przewodnik po półfabrykatach - krawaty Chcesz tworzyć samodzielnie biżuterię, ale nie wiesz od czego zacząć? Przeglądając sklepy z półfabrykatami, nie jesteś pewna/-y co do czego służy? Zastanawiasz się, jak połączyć kilka elementów w jedno? Jeśli miewasz takie myśli,
  3. Przewodnik po półfabrykatach - bigle Przewodnik po półfabrykatach - bigle Kolejna część naszego przewodnika to bigle - inaczej uszka/zapięcia do kolczyków. Zobaczcie, który typ wybrać i jak stworzyć z nich piękne kolczyki. 
  4. Biżuteria a styl życia - poradnik Biżuteria a styl życia - poradnik Biżuteria jest dla wielu z nas pasją, a także dodatkiem, bez którego nie możemy się obejść :) Jednak to, jak ją nosimy i jakie wzory wybieramy, zależy nie tylko od naszego gustu, ale też stylu życia. W zależności, czy pracuje się w biu